Po drugiej stronie listu jest człowiek

Pierwsze finały za nami.

Uff, emocje też nieco opadły, dni tuż przed pierwszymi rozdaniami to istny rollercoaster! Powiedzenie, że nasi Wolontariusze mają pełne ręce roboty to nic! Telefon wrze, wiadomości napływają, wtedy praca naszej ekipy bardziej przypomina sam środek ogromnej giełdy! Co roku do akcji dołączają nowi darczyńcy, każde pytanie jest ważne i na każde musi się znaleźć odpowiedź, choć wielokrotnie powtarza się wątpliwość co do wartości prezentu. Pamiętacie ten czas pisania listów do Mikołaja w dzieciństwie? Jak wymieniało się skrupulatnie każde marzenie, bo to był ten jedyny czas, kiedy można było marzyć o wszystkim… Niektórzy pisali nawet, że chcieliby już nigdy nie chodzić do szkoły! Bo przecież marzenie to marzenie prawda?

Tak samo jest z naszymi seniorami. My dziś patrzymy jako dorośli ludzie, realnie i pragmatycznie. Kiedy zapomni się na chwilę o prawdziwych potrzebach, o cenach, a spojrzy się przez pryzmat tej dziecięcej, dawnej radości, wówczas możemy poczuć się tak jak ci seniorzy, którzy z początku nieśmiało, a potem co raz chętniej piszą swoje listy.
Z resztą, pamiętacie jak to było ? Nie ważne, czy pod choinką była spełniona cała lista, czy tylko część, zawsze towarzyszyły temu ogromne emocje.

Ale koniec listopada i początek grudnia to nie tylko czas pytań. To też czas, gdy okazuje się, że nie każdy podchodzi do sprawy poważnie, a gdzieś w Polsce jeden człowiek może być tym, który spośród wszystkich mieszkańców ośrodka nie otrzyma prezentu. Wyobrażacie sobie taką sytuację? Niezależnie od wieku; jako dziecko, czy jako dorosły, pozostanie jedynym bez podarku to okropnie smutna sytuacja. Po drugiej stronie listu jest człowiek.
Człowiek, który często bardzo się stresuje, czy nie przesadza, czy ktokolwiek wybierze jego list. Człowiek, który musi zajrzeć niekiedy bardzo głęboko w siebie, by obudzić dziecięcą radość z pisania listu do Świętego Mikołaja. Wtedy wchodzimy w stan awaryjny; nasi Wolontariusze robią wszystko, aby nikt nie pozostał bez paczki w dniu finału. Nietracimy nadziei. Często odnajdują się nowe dobre dusze, które chętnie podejmują się działania i w zawrotnym tempie powstaje paczka. Ale jest, uff! Czasami listy wracają na stronę, gdy dany Mikołaj nie odbiera telefonu, prowadzimy rozmowy, sms-ujemy… Momentami jest naprawdę bardzo trudno. Ale potem dostajemy mnóstwo wiadomości ilu z Was udało się dostarczyć podarki osobiście, ile zostało wysłanych, ile się UDAŁO.

Wiemy, co robimy. Wiemy, że warto. Czasami akcja wymaga poświęceń. Pracy w nocy, wspinania się na najwyższe szczeble organizacji, szukania pomysłów, cierpliwości i rozsądku, a przy tym wciąż i nieustannie jasnego myślenia z pełnym fokusem na naszych seniorów. I wiecie co ? Udaje się. Może to magia świąt. Jednak jak to z magią bywa, nie na wszystko są magiczne zaklęcia. Dlatego apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność, wybieranie listów do faktycznego zrealizowania. Pomagajmy sobie prowadzić akcję bez dodatkowych kłopotów i stresu, bo dzięki tak wielu zaangażowanym Mikołajom to wszystko to nie lada przedsięwzięcie!

Jakby nie było, jesteśmy OGROMNIE dumni. Z Was Mikołajowie i z naszych Wolontariuszy. Wspólnie czynimy dobro dla tych, którzy mają go mniej, a niektórzy nie zaznali go wcale.

PARTNERZY FUNDACJI

Fundacja Święty Mikołaj dla Seniora od ponad 6 lat wspiera Seniorów w domach opieki długoterminowej, budując międzypokoleniowe więzi między podopiecznymi a darczyńcami. Nasze działania zostały opisane w mediach ponad 300 razy, m.in. w DDTVN, TVP, Polsat, RMF FM, Onet i Na Temat. W 2023 roku nasza strona internetowa miała ponad 2 miliony organicznych wyświetleń. Zapraszamy do współpracy również firmy, aby wspólnie wspierać Seniorów, spełniać ich marzenia i odpowiadać na realne potrzeby. Partnerstwo z naszą fundacją to realny wpływ na poprawę życia osób starszych w Polsce.

MASZ PYTANIA?

Jeśli masz pytania lub chcesz wesprzeć naszą Fundację oraz Domy Opieki Społecznej w inny sposób, skontaktuj się z nami. Razem możemy więcej!

+48 572 155 556
Bądź na bieżąco z innymi
naszymi działaniami

Strona internetowa współfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030