podsumowanie Vi edycji

Kolejny wspaniały rok za nami. Jak co roku więc, chcemy podzielić się z Wami podsumowaniem dotyczącym nie tylko zakończonej 6 edycji Akcji Święty Mikołaj dla Seniora, lecz także najważniejszymi rzeczami jakie miały miejsce w 2023 roku.

Tego, co wspólnie robimy nie da się sprowadzić do samych liczb. Natomiast te liczby robią ogromne wrażenie. Sami zobaczcie!

W 2023 roku:

  • trafiliśmy aż do 139 miejscowości, czyli ponad 30. więcej niż rok temu,
  • najliczniejsza placówka biorąca udział w tej edycji jest domem dla ponad 600 osób,
  • zrealizowaliśmy marzenia prawie 16 tysięcy podopiecznych,
  • prezenty, które trafiły do potrzebujących opiewają na wartość ponad 5 milionów złotych,
  • wsparcie udzielone Fundacji przez darczyńców i partnerów wynosiło 400 tysięcy złotych,
  • nasza strona internetowa w okresie 6 edycji miała ponad 1,5 miliona wyświetleń!

Ten rok bez wątpienia był dla nas przełomowy również z innych powodów, o których chcemy Wam opowiedzieć trochę więcej poniżej.

Uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego
Bycie organizacją pożytku publicznego, czyli posiadanie statusu OPP, wiąże się dla nas z jednej strony z pewnymi przywilejami (np. z możliwością otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych), ale także z obowiązkami. Dla nas i naszych wolontariuszy, te obowiązki oznaczają jeszcze więcej pracy i zaangażowania. Konieczne było na przykład wprowadzenie wewnątrz organizacji jeszcze bardziej wymagających mechanizmów samokontroli. Przed nami także przystosowanie naszej aktualnej strony www do wymogów, jakie stawia przed Fundacją posiadanie statusu OPP.

Uzyskaliśmy naszą pierwszą dotację
Jako Fundacja postanowiliśmy wystartować w otwartym konkursie „Wsparcie organizacji wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” w ramach Korpusu Solidarności. Przyznajemy szczerze, że przejście przez wszystkie procedury wymagało od nas naprawdę sporych nakładów pracy. Efekty jednak wynagradzają cały trud włożony w proces aplikowania i składania wniosku.
Dzięki uzyskanym funduszom mogliśmy, między innymi, zorganizować akcje wolontariackie na rzecz dobra wspólnego, mające na celu pozytywnie wpływać na środowisko seniorów oraz podopiecznych placówek opieki długoterminowej. Nasi wolontariusze zorganizowali dla podopiecznych koncert kolęd, warsztaty rękodzieła, spotkanie międzypokoleniowe, sesję fotograficzną oraz jarmark bożonarodzeniowy.

Zorganizowaliśmy Wigilię dla 5000 potrzebujących
Zaczęło się jako niewinna inicjatywa, a przerodziło się w ogromny projekt. Kto by pomyślał, że podczas częstowania burgerem drwala Pani Heni, starszej seniorki, narodzi się idea pomocy innym starszym osobom? W końcu wielu spędza Wigilię samotnie i nie mają za co jej przygotować.
Akcja narodziła się z pomysłu twórcy profilu Wiedza Bezużyteczna. Skontaktował się on z Kuchnią Vikinga, z pytaniem, czy chcieliby pomóc seniorom na święta. Decyzja o zorganizowaniu zestawów wigilijnych dla naszych podopiecznych zapadła w zaledwie 5 minut. Kuchnia Vikinga postanowiła przekazać 5000 zestawów składających się z 5 dań, aby zapewnić wigilijne posiłki dla seniorów z całej Polski.

Przeprowadziliśmy pierwszy remont
Dzięki środkom pozyskanym od naszych darczyńców mogliśmy zrealizować nasz pierwszy remont w domu opieki. Kiedy podczas wizyty naszej Prezes Roksany Góral w jednym z ośrodków usłyszeliśmy, że niepełnosprawny podopieczny nie jest w stanie samodzielnie otwierać okna w swoim pokoju długo się nie zastanawialiśmy. Od razu zabraliśmy się do planowania remontu. Przy okazji okazało się, że łazienka w domu niestety nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych. Co więc zrobiliśmy? Rozszerzyliśmy remont polegający na wymianie okien o kompleksowy remont całej łazienki i zakup niezbędnego sprzętu.
Teraz Pan Paweł może samodzielnie otwierać okno, a podopieczni bez problemu korzystać w dostosowanej do ich potrzeb łazienki.

Nawiązaliśmy wiele wspaniałych współprac
Ten rok to nie tylko nowe kontakty biznesowe. Z niektórymi partnerami współpraca w zeszłym roku była tak owocna, że zdecydowaliśmy się ją powtórzyć i ponownie razem nieść dobro. 

Od sierpnia zeszłego roku patronat prawny nad działaniami Fundacji sprawuje Kancelaria Allen & Overy Poland, z czego jesteśmy naprawdę dumni. Codzienna praca specjalistów z Kancelarii wspomogła nas w dotarciu z materialną i żywnościową pomocą do blisko 21 000 seniorów i osób z niepełnosprawnościami zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym w całej Polsce. Co więcej prawnicy z Kancelarii Allen & Overy Poland skutecznie złożyli wniosek o rejestrację Fundacji jako organizacji pożytku publicznego. Zadania czasem nie były łatwe. Jednakże, usprawnienie formalności realnie wpłynęło na poprawę efektywności działań = zwiększenie obszaru działalności Fundacji.

W tym roku już po raz drugi wspólnie z Fundacją Santander zorganizowaliśmy zbiórkę środków, za które mogliśmy zakupić niezbędny do rehabilitacji sprzęt. W tym roku Fundacja Santander przeznaczyła całą zebraną kwotę dla seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Dom zgłosił się z prośbą o pomoc w zakupie elektrycznego wózka inwalidzkiego, lampy gabinetowej oraz szeregu różnego drobnego sprzętu potrzebnego na co dzień do rehabilitacji.

Nasza Fundacja nawiązała po raz pierwszy współpracę z Westwing organizując kampanię charytatywną. W ramach akcji Westwing udostępniło na stronie kampanii cegiełki charytatywne symbolizujące najczęstsze potrzeby seniorów wymieniane w listach od tych drobnych począwszy, m.in. ciepłe kapcie, miękka piżama, miły kocyk, a na tych większych, jak sprzęt rehabilitacyjny, skończywszy. Dla naszych seniorów, wsparcie od Westwing oznacza więcej niż pomoc materialna. To również świadectwo tego, że społeczność, nawet ta związana z zakupami i designem wnętrz, może razem wpływać pozytywnie na życie innych.

Dzięki tegorocznej współpracy z Homla wydarzyła się kolejna wspaniała kampania. Miłośnicy marki Homla mogli przy okazji zakupów zrobić coś dobrego dla naszych Podopiecznych i zdecydować się na przekazanie wsparcia. Oprócz tego Homla zdecydowała się wesprzeć potrzebujących produktami które sprawią, że niekiedy puste, szpitalne wnętrza zamienią się w przytulne i ciepłe przestrzenie.

Tegoroczna Akcja nie odbyłaby się bez naszych Wolontariuszy, którzy dzielnie czuwali nad listami, ich realizacją i przekazaniem prezentów. Za ich ogrom ciepła i oddania postanowili sprawić im prezenty nasi wspaniali partnerzy. Wśród nich znaleźli się: Pasieki Sadowskich, Prezent Marzeń, Easy Livin, Oshee, Pi-Nuts, Glantier, Skin Care, Bandi, Organique, Yolyn oraz Duetto.

Zorganizowaliśmy spotkanie dla naszych Wolontariuszy

Dzięki nim udaje nam się każdego dnia zmieniać świat na lepsze. Bez nich nie byłoby nas. Gdyby nie oni na pewno nie udałoby nam się dotrzeć do ponad 15 tysięcy zagrożonych wykluczeniem seniorów i podopiecznych domów pomocy społecznej. Cieszymy się, że mogliśmy podziękować im na żywo za ogrom serca, jakie wkładają codziennie w pracę w naszej Fundacji, oraz dostarczyć trochę radości podczas spotkania przygotowanego specjalnie z myślą o nich.

OGROMNIE DZIĘKUJEMY WCALE NIE UKRYWAJĄC NASZEGO WZRUSZENIA!

wspierają nas:

partnerzy
media
osobistości

Strona internetowa współfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030